مطلب مورد نظر خود را در کادر زیر وارد کنید

ثبت نام

 https://www.victoria.ac.nz/__data/assets/image/0006/722265/SFB_logo.png

سرور Skype For Business، نیاز به سخت­افزار زیر دارد:

 1

در لیست بالا، به حداقل یک CPU دو هسته­ای با سرعت 2.26 گیگاهرتز نیاز است که البتّه اگر بالاتر هم باشد، کارایی بهتری دارد. مقدار رم 32 گیگابایت در نظر گرفته شده است که رم در سرور Skype، نقش مهمّی دارد و هر چقدر بیشتر باشد، سرور در مواقع بار زیاد، عکس العمل خوبی از خود نشان خواهد داد؛ توجّه داشته باشید از رم پایین­تر هم برای نصب می­توانید استفاده کنید، مقدار هارد دیسک را هم 100 گیگابایت در نظر بگیرید، البتّه حداقل حجم آن، 72 گیگ است. در آخر هم نیاز به ویندوز سرور 2012 R2 به بالا داریم که در این کتاب از windows server 2012 استفاده شده است، البتّه ورژنWindows Server 2008 R2  هم که با Lync همسان­سازی شده باشد را پشتیبانی می کند.

حداقل ورژن Active Directory:

نرم­افزار Skype برای متّصل شدن به سرور دومین،  نیاز به ورژن­هایActive  زیر را دارد:

Windows Server 2012 R2

Windows Server 2012

Windows Server 2008 R2

Windows Server 2008

نصب و راه‌­اندازی سرور Skype:

برای راه‌­اندازی این سرویس از قبل، یک سرور دومین آماده کردیم که بر روی ویندوز سرور 2016 قرار دارد و بعد از راه‌اندازی سرور Skype، اوّلین کاری که انجام می­دهیم، این است که این سرور را عضو دومین خود کنیم.

مرحله‌ی اوّل - متّصل شدن سرور Skype به سرور دومین:

در این کتاب از ویندوز سرور 2016 برای میزبانی نرم‌­افزار Skype For Business استفاده شده است. نصب این ویندوز ساده است و مشکلی برای شما پیش نخواهد آورد، اگر با نصب و کانفیگ آن مشکل داشتید به اوایل کتاب مراجعه کنید.

بعد از اینکه سرور را نصب و ویندوز سرور 2016 راه‌اندازی کردید، باید آدرس و نام آن را تغییر دهید که به صورت زیر عمل می­کنیم:

وارد ویندوز سرور شوید و روی آیکون کارت شبکه، کلیک راست کنید و گزینه‌­ی Open Network and sharing Center را انتخاب کنید.

2

در این صفحه بر روی گزینه‌­ی Ethernet کلیک کنید.

3

به مانند شکل روبرو عمل کنید وIP address سرور مورد نظر خود را به صورت دستی وارد و بر روی OK کلیک کنید.

4

بعد از اینکه آدرس IP را برای سرور Skype وارد کردیم باید نام آن را هم تغییر دهیم و سرور را عضو دومین خود کنیم؛ برای این کار وارد جستجو می­شویم و Rename را وارد می­کنیم.

5

در این صفحه بر روی گزینه‌‍ی Change کلیک کنید تا صفحه‌ی بالایی ظاهر شود؛ در این صفحه و در قسمت computer name، نام سرور خود را وارد کنید و در قسمت Member of، گزینه‌‍ی Domain را انتخاب کنید و نام دومین خود را وارد و بر روی OK کلیک کنید؛ بعد از این کار، سرور Skype شما عضو دومین خواهد شد، توجّه داشته باشید اگر با خطا مواجه شدید، سرویس DNS را تنظیم نکردید و یا بد تنظیم کردید.

6

تذکّر: در همه­ی سرورها، سرویس فایروال را غیر فعّال کنید و یا به شبکه­ی داخلی دسترسی کامل دهید.

مرحله­‌ی اوّل با موفّقیّت انجام شد.

مرحله‌ی دوم نصب پیش‌نیازهای نرم­افزار Skype:

وارد جستجو شوید و PowerShell را با کاربر Administrator اجرا کنید؛ بعد از اجرا، دستورات زیر را کپی و در آن اجرا کنید:

Add-WindowsFeature RSAT-ADDS

با این دستور، Remote Server Administration Tools روی سرور Skype نصب می­شود؛ این دستور این امکان را به سرور Skype می­دهد که بتواند به سرویس­‌های Active Directory دست پیدا کند.

همان‌طور که مشاهده می­کنید، دستور مورد نظر به صورت کامل اجرا شده و سرویس نصب شده است، برای اطمینان کار یک بار سرور را Restart کنید.

7

بعد از اجرا شدن ویندوز سرور، دوباره وارد سرویس PowerShell می­شویم و دستورات زیر را اجرا می­کنیم:

Add-WindowsFeature Windows-Identity-Foundation, Web-Server, Web-Static-Content, Web-Default-Doc, Web-Http-Errors, Web-Dir-Browsing, Web-Asp-Net, Web-Net-Ext, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Http-Logging, Web-Log-Libraries, Web-Request-Monitor, Web-Http-Tracing, Web-Basic-Auth, Web-Windows-Auth, Web-Client-Auth, Web-Filtering, Web-Stat-Compression, Web-Dyn-Compression, NET-WCF-HTTP-Activation45, Web-Asp-Net45, Web-Mgmt-Tools, Web-Scripting-Tools, Web-Mgmt-Compat, Server-Media-Foundation, BITS, NET-Framework-Core

همانطورکه در شکل زیر مشاهده می­کنید، سرویس­های مورد نظر روی سرور Skype نصب شده است؛ بعد از نصب، سرور را Restart کنید.

8

نصب پیش­نیازها در ویندوز سرور 2012 R2:

برای اینکه بتوانیم نرم­افزار Skype را روی ویندوز سرور R2 2012 باید پیش­نیاز­های زیر را نصب کنیم:

در PowerShell دستورات زیر را وارد کنید:

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS, Web-Server, Web-Static-Content, Web-Default-Doc, Web-Http-Errors, Web-Asp-Net, Web-Net-Ext, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Http-Logging, Web-Log-Libraries, Web-Request-Monitor, Web-Http-Tracing, Web-Basic-Auth, Web-Windows-Auth, Web-Client-Auth, Web-Filtering, Web-Stat-Compression, Web-Dyn-Compression, NET-WCF-HTTP-Activation45, Web-Asp-Net45, Web-Mgmt-Tools, Web-Scripting-Tools, Web-Mgmt-Compat, Windows-Identity-Foundation, Desktop-Experience, Telnet-Client, BITS,

بعد از اجرای دستورات بالا، دستورات زیر را هم در PowerShell اجرا کنید:

Add-WindowsFeature MSMQ-Server,MSMQ-Directory,Web-Server,Web-Static-Content,Web-Default-Doc,Web-Scripting-Tools,Web-Windows-Auth,Web-Asp-Net,Web-Log-Libraries,Web-Http-Tracing,Web-Stat-Compression,Web-Default-Doc,Web-ISAPI-Ext,Web-ISAPI-Filter,Web-Http-Errors,Web-Http-Logging,Web-Net-Ext,Web-Client-Auth,Web-Filtering,Web-Mgmt-Console,Web-Asp-Net,Web-Dyn-Compression,Web-Mgmt-Console,Windows-Identity-Foundation,rsat-adds,telnet-client,net-wcf-http-activation45,net-wcf-msmq-activation45,Server-Media-Foundation

بعد از اجرای این دستورات، سرور را Restart کنید.

برای اینکه نرم‌­افزار Skype For Business را نصب کنید، نیاز به فایل آپدیت دارید که باید از لینک زیر دانلود کنید:

Windows Server 2012 R2

Windows Server 2012

توجّه داشته باشید برای هر ویندوز، آپدیت مربوط به آن را دانلود و نصب کنید.

مرحله‌ی سوم – تنظیم سرویس DNS در سرور دومین:

نرم­افزار Skype For Business در هنگام نصب، نیاز به چند A Record در سرویس DNS دارد که باید آنها را به صورت دستی ایجاد کنید؛ برای این کار وارد سرور دومین شوید و سرویس DNS را اجرا کنید.

برای شروع از سمت چپ بر روی Forward Lookup Zones کلیک کنید و بعد، نام دومین خود را که در اینجا 3isco.local است را انتخاب کنید و در صفحه‌ی باز شده کلیک راست کنید و گزینه‌‍ی New Host (A or AAAA) را انتخاب کنید.

9

در این صفحه و در قسمت Name، باید نام Meet را وارد کنید و در قسمت IP address، آدرس سرور Skype را وارد کنید و بعد بر رویAdd Host کلیک کنید. همین کار را باید برای اسم‌­های زیر هم انجام دهید، یعنی به جای اسم Meet در شکل روبرو، اسامی زیر را قرار دهید:

Dialin

Lyncadmin

Scheduler

Pool

Lyncdiscoverinternal

10

همانطورکه در شکل روبرو مشاهده می­کنید، هر 6 اسم در لیست روبرو ایجاد شده است؛ توجّه داشته باشید که این کار را دقیق انجام دهید تا در موقع نصب Skype For business با مشکل مواجه نشوید.

11

 

در ادامه­‌ی کار باید یک SRV Records ایجاد کنید؛ برای این کار بر روی نام دومین خود کلیک راست کنید و گزینه‌‍یOther New Recordes را انتخاب کنید.

12

در این صفحه از لیست مورد نظر، گزینه‌‍ی Service Location را انتخاب و بر روی Create Record کلیک کنید.

13

در این صفحه و در قسمت Service، نام _sipinternaltls را وارد کنید و در قسمت Protocol، نام _tcp را وارد کنید.

در قسمت Port Number، عدد 5061 که مربوط به پروتکل SIP است را وارد کنید؛ در قسمت آخر هم، همان نام Pool که در قسمت قبل ایجاد کردید را در این قسمت به همراه نام کامل دومین وارد و بر روی OK کلیک کنید.

اگر علاقمندید در مورد شماره‌ی پورت­های نرم­‌افزار Skype اطّلاعات کسب کنید، می­توانید اینجا را کلیک کنید.

14

همانطورکه مشاهده می­کنید، همه چیز به درستی ایجاد شده است.

 15

 منبع : کتاب آموزشی ایکسچنج و اسکایپ نوشته فرشید باباجانی

مطالب مرتبط:

نصب و راه‌اندازی Skype For Business 2015 - جلسه اول

نصب و راه‌اندازی Skype For Business 2015 - جلسه سوم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 باما در تماس باشید.

 


ایران/ استان تهران / تهران
09199926216