ثبت نام

http://new.monitorsanywhere.com/wp-content/uploads/2016/04/microsoft-virtual-machine-monitoring.jpg

در این مرحله، قصد داریم که یک ماشین مجازی ایجاد کنیم و روی آن یک ویندوز سرور 2012 نصب کنیم، برای شروع سرور ESXi را اجرا کنید.

بعد از ورود به صفحه‌ی مدیریت سرور ESXi بر روی نام سرور کلیک راست کنید و گزینه‌ی New Virtual Machine را انتخاب کنید یا می­توانید با کلید ترکیبی Ctrl+N این کار را انجام دهید.

1

در این صفحه، گزینه‌ی Custom را انتخاب کنید تا بتوانید تنظیمات بیشتری را برای ماشین مجازی خود انجام دهید.

بر روی Next کلیک کنید.

1

در این بخش یک نام برای ماشین مجازی خود وارد کنید و بر روی Next کلیک کنید.

توجه داشته باشید، ماشین مجازی شما با همین نام بر روی Hard disk ذخیره می­شود.

1

در این قسمت، اگر از قبلResource Pool ایجاد کردید، می­توانید یکی از آنها را انتخاب کنید تا این ماشین مجازی زیرمجموعه­‌ی آن شود و حتماً هم لازم نیست، ماشین مجازی خود را در یک Pool قرار دهید، می­توانید بر روی سرور کلیک کنید و بعد بر روی next کلیک کنید.

1

در این قسمت، هارد دیسک مورد نظر خود را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

1

در این صفحه، گزینه‌ی سوم، یعنیvirtual Machine Version: 8 را انتخاب کنید تا آخرین نسخه را پشتیبانی کند.

بعد از انتخاب بر روی Next کلیک کنید.

1

در این مرحله، اگر قصد نصب سیستم­‌عامل ویندوز بر روی این ماشین را دارید، از قسمت Operation System گزینه‌ی Windows را انتخاب و از لیست ورژن­ها، آخرین ورژن آن را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

1

در این صفحه باید در قسمتNumber of virtual sockets عددی را انتخاب کرد که برابر با تعداد CPU بر روی سرور اصلی است و در قسمت دوم، تعداد هسته­ی هر CPU را انتخاب کنید که در اینجا 8 است، توجه داشته باشید که تعداد CPU سرور HP در این کتاب 2 می­باشد.

بر روی Next کلیک کنید.

1

در این قسمت باید کارت شبکه‌ی خود را انتخاب کنید تا کاربران بتوانند از طریق شبکه به آن دسترسی داشته باشند، اگر قسمت­های قبل را دقیق خوانده باشید، دو پورت شبکه که در اینجا Local و wan-192 است به روتر میکروتیک متصل است و دو پورت دیگر مربوط به ماشین­‌های مجازی هستند که می­توانید یکی از آن­ها را انتخاب و بر روی next کلیک کنید.

1

در این قسمت، نوع کنترلر هارد دیسک خود را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

1

در این صفحه، با انتخاب گزینه‌ی اول می­توانید یک هارد دیسک جدید برای ماشین مجازی خود ایجاد کنید یا اینکه اگر از قبل، هارد دیسکی مربوط به ماشین مجازی دیگر را بر روی سرور Upload کردید، می­توانید گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید و در صفحه‌ی بعد، آدرس آن را مشخص کنید.

فعلاً در این قسمت، گزینه‌ی اول را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

1

در این صفحه، در قسمت Disk Size مقدار فضای هارد دیسک مجازی خود را مشخص کنید و بر روی Next کلیک کنید.

1

در این قسمت، Virtual Device Mode  را با توجه به نوع هارد دیسک، سرور انتخاب کنید که در اینجا SCSI است؛ بعد از انتخاب، بر روی Next کلیک کنید.

1

در صفحه‌ی آخر هم اطلاعات کاملی از کانفیگ این ماشین مجازی مشاهده می­کنید که اگر نیاز به تغییر دارد، تیک گزینه‌ی Edit the virtual... را بزنید، در غیر این صورت بر روی finish کلیک کنید تا ماشین مورد نظر ایجاد شود.

1

1

 

به مانند شکل بالا بعد از ایجاد ماشین مجازی آن را روشن کنید و بعد، وارد تب Console شوید، به علت اینکه هیچ­گونه سیستم­عاملی روی آن نصب نشد، به شما پیغام پیدا نکردن سیستم عامل مورد نظر را می­دهد؛ برای معرفی DVD و یا فایل Image سیستم­‌عامل خود باید به مانند شکل بالا از نوارابزار بر روی آیکون CD کلیک کنید و در منوی باز شده، واردCD/DVD drive1  شوید و یکی از گزینه‌ها را بنا به نیاز خود باز کنید، چون در اینجا از فایل Image استفاده می­کنید، پس باید گزینه‌ی Connection to ISO Image on Local disk را انتخاب کنید، بعد از انتخاب فایل مورد نظر وارد Console شوید و بر روی Enter فشار دهید تا سیستم Restart شود و ویندوز مورد نظر را شناسایی کند.

1

 

اولین کاری که بعد از نصب ویندوز در ماشین مجازی انجام می دهید، این است که VMware Tools را برای ماشین مورد نظر نصب کنید که برای این کار به مانند شکل زیر بر روی ماشین مجازی خود کلیک راست کنید و از قسمت Guest گزینه‌ی Install/Upgrade VMware Tools را انتخاب کنید.

1

وارد ماشین مجازی خود شوید و کلید ترکیبی Alt + Ctrl + Enter را فشار دهید تا صفحه‌یFull Screen شود.

به مانند شکل زیر، واردMy Computer شوید و بر روی VMware Tools کلیک راست کنید و گزینه‌یInstall or run Program… را انتخاب کنید و بعد از اجرا، آن را نصب کنید.

1

بعد از نصب VMware Tools آیکون آن را باید در قسمت مشخص­شده، مشاهده کنید.

زمانی که این نرم افزار نصب باشد، با سرور ESXi هماهنگ می­شود و درایورهای مورد نیاز ویندوز مجازی مورد نظر را نصب می­کند.

بعد از نصب Vmware Tools باید Ip address مورد نظر خود را به ماشین مجازی تخصیص دهید، همیشه به Address Pool که در روتر میکروتیک ایجاد کردید، توجه کنید؛ همان­طور که می­دانید آدرس از 172.16.1.50 – 172.16.1.250 بوده، یعنی این که به کلاینت‌­ها یک آدرس در این رنج تخصیص می­دهد، شما هم باید برای آدرس سرور Active یک آدرس به غیر از این آدرس تخصیص دهید تا مدیریت آن در ادامه‌­ی کار راحت­تر باشد، البته مشکلی هم نیست که در هر رنجی به Active آدرس دهید.

1

برای تغییر آدرس، بر روی آیکون کامپیوتر در نوارابزار کلیک راست کنید و گزینه‌ی Open Network and… را انتخاب کنید.

1

بعد از باز شدن صفحه از سمت چپ، بر رویChange adapter Settings کلیک کنید.

1

به مانند شکل بر روی کارت شبکه‌ی خود کلیک راست کنید و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

1

در این قسمت، تیک گزینه‌ی IPV6 را در صورتی که از آن استفاده نمی­‌کنید، بردارید و بعد، گزینه‌ی IPV4 را انتخاب و بر روی Properties کلیک کنید.

1

در این شکل باید به صورت دستی آدرس سرورActive  خود را وارد کنید. در این کتاب، آدرسActive  را 172.16.1.7 در نظر می­گیریم؛ در قسمت Default Gateway آدرس روتر میکروتیک را وارد کنید، و در قسمت DNS هم آدرس همین سرور و یک سرور Public را وارد کنید.

1

بعد از تخصیص آدرس IP وارد Start شوید و CMD را اجرا کنید؛ دستور Ping 4.2.2.4 را وارد کنید تا مطمئن شوید به مانند شکل زیر به اینترنت متصل هستید.

1

نکته­ی مهم:

در هر سروری که ایجاد می­کنید، نرم افزار زیر را دانلود کنید تا پروتکل IPV6 را به طور کل، غیر فعال کند:

http://go.microsoft.com/?linkid=9728869

بعد از انجام عملیات بالا باید سرویس Active Directory را روی آن فعال کنید و بعدDomain Controller  را بر روی آن ایجاد کنید که این کارها از قبل انجام شده است و دومینی با نام crcis-the.local بر رویActive  فعال شده است، اگر با نصب دومین کنترلر مشکلی دارید، می­توانید کتاب­های Sharepoint و MCSE 2012 بنده را که در سایت 3isco.ir موجود است، مطالعه کنید.

دوباره وارد تنظیمات سرور ESXi شوید و به مانند شکل بر رویDNS and Routing کلیک کنید و از سمت راست بر روی Properties کلیک کنید.

 

1

در این تصویر و در قسمت Name یک نام دلخواه برای خود وارد کنید، در قسمت Domain نام دومینی که در قسمت قبل ایجاد کردید را اینجا وارد کنید، در قسمت Preferred DNS Server باید آدرس دومین کنترلر اصلی خود را وارد کنید و در قسمتAlternate DNS Server باید آدرس یک دومین Backup را وارد کنید، بعد از انجام این کارها در همین صفحه، بر روی تب Routing کلیک کنید و آدرس روتر را وارد کنید.

1

 منبع : کتاب مدیر شبکه یک نوشته فرشید باباجانی

مطالب مرتبط:

نصب سیستم‌عامل ESXI

تنظیمات اولیه سیستم عامل ESXi

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید