ثبت نام

DİSK logo

این سرویس برای مدیریت هارد دیسک ها و درایور ها می­باشد که می­تواند عملیات سودمندی را برای بهره وری بالاتر سرورها انجام دهد، این سرویس بصورت پیش فرض بر روی ویندوز سرور نصب است و برای اجرای آن کافی است در Run سرور خود کلمه Diskmgmt.msc را وارد و enter کنید و یا از طریق Search به آن دست پیدا کنید.

برای اجرای این سرویس کلید ترکیبی Win + X را فشار دهید، منظور از Win همان دکمه پنجره روی صفحه کلید می­باشد. بعد از باز شدن منوی موردنظر بر روی Disk Management کلیک کنید تا سرویس موردنظر باز شود. توجه داشته باشید در این منو سرویس ها و قسمت های مختلف ویندوز وجود دارد که می­توانید خیلی سریع به آنها دسترسی داشته باشید.

1

در این سرویس دو هارد دیسک را مشاهده می­کنید که یکی در حال کار و دیگری، فعال نیست.

نوع دیسک در این قسمت Basic در نظر گرفته شده است. که می­توان آن را به Dynamic تغییر داد.

2

Shrink کردن یک دیسک به این صورت است که از مقدار فضای موجود بر روی یک درایو یک درایو جدید از آن به وجود می‌­آید به طور مثال اگر یک درایو C داشته باشید و مقدار 20 گیگابایت فضا خالی داشته باشد می­توانید از این مقدار فضای خالی یک پارتیشن از نوع shrink ایجاد کنید.

در این قسمت بر روی نام درایو و یا به مانند شکل در قسمت Disk 0 بر روی درایو C کلیک راست کنید و گزینه shrink Volume را انتخاب کنید.

 3

در این صفحه و در قسمت Total Size Before Shrink in MB مقدار فضای کل درایو موردنظر نوشته شده است، در قسمت Size of… مقدار فضای در دسترس نوشته شده است که باید در قسمت سوم مقدار فضایی را که برای ایجاد پارتیشن نیاز دارید را وارد کنید و بر روی Shrink کلیک کنید.

4

بعد از ایجاد پارتیشن موردنظر بر روی آن کلیک راست می­کنیم و گزینه New Simple Volume را انتخاب می­کنیم،

البته در این قسمت گزینه های غیر فعال دیگر وجود دارد که با هم در ادامه آنها را بررسی می­کنیم.

در صفحه باز شده بر روی Next کلیک کنید تا شکل زیر ظاهر شود.

4

در این قسمت مقدار فضای مورد نیاز خود را برای ایجاد درایوجدیدی وارد کنید و بر روی Next کلیک کنید.

4

در این قسمت گزینه اول را انتخاب و نام درایو موردنظر خود را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

4

در این صفحه اگر می‌­خواهید درایو موردنظر شما بعد از ایجاد فرمت شود، گزینه Format this… را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

در صفحه بعد هم بر روی Finish کلیک کنید تا درایو موردنظر آماده به کار شود.

4

همانطور که در شکل زیر مشاهده می­کنید، درایو Shrink با موفّقیت ایجاد شده است و می­توانید از آن مانند یک درایو استفاده کنید.

تذکر مهم: درایو Shrink زیر مجموعه درایوی است که از آن ایجاد شده و اگر حذف شود بر روی درایو اصلی تأثیری ندارد ولی اگر درایو اصلی که در اینجا درایو C است حذف شود درایو Shrink ایجاد شده هم حذف خواهد شد، پس هیچ وقت به این درایوها اعتماد نکنید.

9

تقسیم بندی در سرویس Disk Management:

در حال حاضر اطلاعات برای هر سازمانی بسیار مهم است و تمام تلاش خود را می­کنند تا این اطلاعات را حفظ کنند، سرویس Disk Management امکاناتی را در اختیار شما قرار می­دهد تا با استفاده از چندین هارد دیسک از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، به این صورت نیست که پشتیبان گیری به صورت دستی انجام شود بلکه زمانی که در یک هارد دیسک اطلاعاتی راوارد می­کنید در هارد دیسک دیگر این اطلاعات به صورت خودکار کپی می­شود و همین کار باعث می­شود که زمانی که یک هار دیسک از کار افتاد هارد دیسک دیگر شروع به فعالیت کند و یا از اطلاعات خود استفاده کند.

تقسیم بندی به چهار صورت زیر انجام می­شود:

  • Spanned Volume
  • Striped Volume
  • Mirrored Volume
  • RAID – 5

این تقسیم بندی ها را با هم بررسی می­کنیم و نتیجه کار را مشاهده می­کنیم، قبل از شروع 3 هارد دیسک مجازی و یا اگر از سیستم واقعی استفاده می­کنید از هارد دیسک واقعی استفاده کنید.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می­کنید، سه هارد دیسک به لیست اضافه شده، البته به صورت مجازی این کار انجام شده، یعنی با استفاده از سرویس Hyper-v که مختص مایکروسافت می­باشد که می­توانید در این کتاب به قسمت بررسی سرویس Hyper-v مراجعه کنید، البته می­توانید از نرم افزار مجازی سازی VMware 10 استفاده کنید که آموزش آن در سایت 3isco.ir موجود است.

4

بررسی Spanned Volume:

تقسیم بندی Spanned به این صورت می­باشد که می­توانیم از 2 هارد دیسک تا 32 هارد دیسک در این تقسیم بندی استفاده کنیم، Spanned به این صورت عمل می­کند که اطلاعات موردنظر خود را هم زمان در چندین دیسک وارد می­کند و اگر یکی از دیسک ها از کار افتاد کل اطلاعات از بین خواهد رفت، با هم این موضوع را بررسی می­کنیم تا متوجه شویم این تقسیم بندی زیاد هم جالب نخواهد بود.

با دقت به این صفحه نگاه کنید، 3 دیسکی که به لیست اضافه شده است از نوع Basic می­باشد که برای استفاده از عملیات تقسیم بندی باید به حالت Dynamic تغییر حالت دهد، برای تغییر حالت به Dynamic بر روی یکی از سه هارد موردنظر کلیک راست کنید و گزینه Convert to Dynamic Disk… را انتخاب کنید تا شکل زیر ظاهر شود.

4

در این قسمت تیک هر سه هارد دیسک را انتخاب و بر روی Ok کلیک کنید تا همه آنها به Dynamic تغییر حالت دهند.

4

بعد از تبدل به حالت Dynamic بر روی یکی هارد دیسک کلیک راست کنید و گزینه New Spanned Volume را انتخاب کنید.

در صفحه باز شده بر روی Next کلیک کنید تا شکل صفحه بعد ظاهر شود.

4

در این قسمت 3 هارد دیسک موردنظر انتخاب شده است، اگر به قسمت Total Volume size in Megabytes توجه کنید، کل فضای 3 هارد دیسک را نوشته است، بر روی Next کلیک کنید.

4

در این قسمت گزینه اول را انتخاب و نام درایو موردنظر خود را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

در صفحه Format دیسک هم به گزینه­ای دست نزنید و بر روی Next کلیک کنید و در صفحه آخر هم بر روی Finish کلیک کنید.

بعد از انجام کارهای بالا هر 3 هارد دیسک به صورت هم زمان Format می­شوند.

4

همانطور که در شکل زیر مشاهده می­کنید، هارد دیسک­های موردنظر، به صورت یک هارد با نوع Spanned تبدیل شده است، اگر به درایو G در بالا نگاه کنید نوع آن Spanned و مقدار حافظه آن را 380 در نظر گرفته است که این فصای کل هر 3 هارد دیسک می­باشد و در قسمت Free عدد 100% نوشته شده است، یعنی اینکه این نوع هار دیسک هیچ گونه امنیتی ندارد و با خراب شدن یک هارد تمام اطلاعات از بین خواهد رفت، با هم این موضوع را تست می­کنیم، روی یکی از هارد دیسک­ها کلیک راست کنید و گزینه Offline را انتخاب کنید تا هارد دیسک انتخاب شده از کار انداخته شود.

4

4

در این شکل مشاهده می­کنید که هر 3 هارد دیسک از رده خارج شدند و این همان موضوعی است که استفاده از این نوع هارد دیسک­ها با تقسیم بندی Spanned زیاد امنیت ندارد، خوبی این روش فقط استفاده از کل فضای هارد ها به عنوان یک هارد است.

سعی کنید رنگ مربوط به هر تقسیم بندی را حفظ کنید.

4

بررسی Striped Volume:

قبل از اینکه از این تقسیم بندی استفاده کنیم، برای استفاده از هارد دیسک­های قبلی در این قسمت بر روی یکی هارد دیسک­ها موردنظر کلیک راست کنید و گزینه Delete Volume را انتخاب کنید تا عملیات قبلی بر روی این سه هارد دیسک حذف شود. و بعد بر روی هارد دیسک موردنظر کلیک راست کنید و گزینه Online را انتخاب کنید.

تقسیم بندی Striped به این صورت می­باشد که در این تقسیم بندی به مانند قبل از 2 تا 32 هارد دیسک می­توانید استفاده کنید، تقسیم بندی Striped به این صورت عمل می­کند که به مانند قبل اگر 3 هار دیسک داشته باشیم ظرفیت همه آنها را با هم جمع می­کند و به عنوان یک هارد دیسک در اختیار ما قرار می­دهد که با از رده خارج شدن یکی از آنها بقیه آنها هم از کار خواهند افتاد.

4

وارد سرویس موردنظر شوید و بر روی یکی از درایو ها کلیک راست کنید و گزینه New Striped Volume را انتخاب کنید، توجه داشته باشید نوع دیسک Basic می­باشد که بعد از انتخاب گزینه New Striped Volume از شما سوأل خواهد شد که برای استفاده از این قابلیت باید دیسک تبدیل به نوع Dynamic شود، البته می­توانید بر روی هارد دیسک های موردنظر کلیک راست کنید و گزینه Convert To Dynamic Disk را انتخاب کنید.

4

در قسمت قبلی با کلیک برروی New Striped Volume صفحه موردنظر اجرا می­شود که برای شروع بر روی Next کلیک کنید تا این صفحه را مشاهده کنید، در این صفحه باید هارد­های موردنظر خود را انتخاب کنیم، یک نکته اساسی در این قسمت وجود دارد و آن این است که در هارد های موجود یکی از هارد­ها با حجم 129918 MB می­باشد که زمانی که هارد های دیگر را به لیست اضافه کنید مقدار فضای آنها به این هارد که فضای آن 129918 MB می­باشد تغییر حالت می­دهید، یعنی اینکه هارد­های در لیست بالا با ظرفیت 130045 MB به ظرفیت 129918 MB تغییر حالت می­دهند، بعد از انتخاب هر سه هارد بر روی Next کلیک کنید و در دو صفحه بعد بر روی Next کلیک کنید و در صفحه آخر بر روی Finish کلیک کنید تا هارد دیسک موردنظر با ظرفیت مشخص‌شده از نوع Striped ایجاد شود.

4

بعد از اینکه بر روی Finish کلیک کنید، شکل زیر ظاهر می­شود که به این موضوع اشاره دارد که برای استفاده از قابلیت تقسیم بندی دیسک باید تمام هارد دیسک­ها به Dynamic تغییر حالت دهند، بر روی Yes کلیک کنید تا عملیات اعمال شود.

4

همانطور که در شکل زیر مشاهده می­کنید هارد دیسک موردنظر از نوع Striped ایجاد شده است، اگر به مقدار فضای آنها نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد 2 هارد دیسک فضای خود را با هارد دیسکی که از بقیه فضای کمتر داشت برابر کردند و به خاطر همین مقدار 128 مگابایت فضا بدون استفاده رها شده است.

این نوع تقسیم بندی به مانند تقسیم بندی قبلی بدون امنیت می­باشد و با خرابی یک هارد دیسک بقیه آنها از کار خواهند افتاد.

4

بررسی Mirroring Volume:

این تقسیم بندی با قسمت­های قبلی تفاوتی دارد و آن این است که از امنیت کاملی برخوردار است و با از کار افتادن یکی از هارد دیسک­ها هارد دیگر به کار خود ادامه می­دهد، در این نوع تقسیم بندی فقط از دو هارد دیسک استفاده می­شود که بر روی یکی از هارد دیسک ها اطلاعات قرار می­گیرد و هم زمان بر روی هارد دیگر اطلاعات کپی می­شود.

همانطور که قبلاً گفتم برای استفاده مجدد از هارد دیسک های قبلی بر روی یکی از آنها کلیک راست کنید و گزینه Delete Volume را انتخاب کنید و بعد بر روی آنها کلیک کنید و به Dynamic تبدیل کنید.

در این شکل بر روی یکی از هارد دیسک­ها کلیک راست کنید و گزینه New Mirrored Volume را انتخاب کنید و در شکل باز شده بر روی Next کلیک کنید تا شکل زیر ظاهر شود.

4

در این قسمت فقط دو هارد دیسک می­تواند به لیست اضافه شود و هارد دیسک دیگری نمی­تواند به لیست اضافه شود، اگر به مقدار فضای کل هارد دیسک نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که فقط از فضای یک هارد دیسک استفاده می­شود.

بر روی Next کلیک کنید و در دو صفحه بعد بر روی Next کلیک کنید و در صفحه آخر بر روی Finish کلیک کنید.

4

در شکل زیر هارد دیسک موردنظر با قالب Mirror ایجاد شده است که امنیت اطلاعات در این نوع تقسیم بندی­ها 100 می­باشد، برای درک بهتر این موضوع در صفحه بعد یکی از هارد دیسک ها را از رده خارج می­کنیم.

4

بر روی یکی از هارد دیسک­ها که عملیات Mirror روی آن انجام شده کلیک راست کنید و گزینه Offline را انتخاب کنید تا هارد موردنظر از کار انداخته شود.

4

همانطور که مشاهده می­کنید، هارد دیسک شماره 1 از کار افتاده، بعد از این عمل علامت اخطار روی درایو نمایان شده است و در قسمت پائین نوشته Failed Redundancy ظاهر شده است که نشان دهنده این است که یکی از هارد دیسک­ها از کار افتاده و هارد دوم در حال کار می­باشد و باید هارد اول را درست کنید.

برای حل این مشکل برروی هارد دیسکی که با مشکل مواجه شده کلیک راست می­کنیم و گزینه Online را انتخاب می­کنیم البته در واقعیت باید هارد را تعمیر یا تعویض کنید و بعد این کار را انجام دهید.

4

 به شکل زیر توجه کنید که بعداز اینکه هارد دیسک را فعال کردیم، هنوز در حالت Failed Redundancy قرار دارد که برای حل این مشکل به شکل بعد توجه کنید.

2019 06 02 11 58 25

 بر روی هارد دیسک دارای مشکل کلیک راست کنید و گزینه Reactivate Disk را انتخاب کنید تا همسانسازی بین دو دیسک انجام شود.

کمی باید صبر کنید تا عملیات انجام شود.

4

بررسی RAID – 5:

یکی از قویترین حالت های تقسیم بندی دیسک با امنیت بسیار بالا که حداقل هارد دیسک مورد نیاز برای این حالت 3 عدد می­باشد که اطلاعات به طور همزمان بر روی هر سه هارد دیسک نوشته می­شود و با از کار افتادن یک هارد، بقیه هارد­ها به کار خود ادامه می­دهند ولی­ اگر دوتا از هارد­ها از کار انداخته شود هارد سوم هم از کار انداخته خواهد شد.

به مانند شکل زیر بر روی یکی از هارد­های زیر کلیک راست کنید و گزینه New RAID-5 را انتخاب کنید.

4

در این صفحه هر سه هارد دیسک را به لیست اضافه کنید و بر روی Next کلیک کنید.

در دو صفحه بعدی بر روی Next کلیک کنید و در صفحه آخر بر روی Finish کلیک کنید تا کار ایجاد هارد با قالب RAID-5 ایجاد شود. بسته به ظرفیت هارد دیسک شما کمی زمان بر خواهد بود.

4

همانطور که در این قسمت مشاهده می­کنید، هارد دیسک­ها با قالب RAID-5 ایجاد شده­اند، به این نکته توجه کنید که مقدار فضای کل هارد برابر با 33% از هر هارد می­باشد و بقیه برای پشتیبان گیری و امنیت مورد استفاده قرار می­گیرند.

در این حالت اگر یک هارد از کار بیفتد، دو هارد دیگر به کار خود بدون مشکل با حفظ اطلاعات خود ادامه می­دهند.

4

 در شکل زیر هارد شماره یک غیر فعال شده ولی بقیه هارد­ها به کارخود ادامه می­دهند.

4

اگر به نوع دیسک­ها توجه کرده باشید، همه قالب هایی ایجاد کرده بودیم، دارای رنگبندی خاصی بودن که به صورت پیش فرض تعریف شده بود، برای تغییر این رنگبندی ها وارد منوی View شوید و گزینه Settings را انتخاب کنید.

در این شکل شما می­توانید گزینه موردنظر خود را انتخاب و رنگ آن را به دلخواه خود تغییر دهید.

4

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید