مطلب مورد نظر خود را در کادر زیر وارد کنید

ثبت نام

 https://images-platform.99static.com/eB9mBQs0J2egwkE0IsC3GkELYNY=/500x500/top/smart/99designs-contests-attachments/13/13785/attachment_13785289

 

بعد از اینکه سرور ESXi و نرم ‌افزارهای مربوط به آن را بررسی کردیم، به تنظیمات دیگر روتر میکروتیک می­پردازیم.

بعد از اینکه در مراحل قبلی، اینترنت را وارد روتر کردیم و کاربران توانستند از طریق سرویس DHCP آدرس IP و اینترنت دریافت کنند، حالا باید کاری کنیم که کاربران به اندازه­ای که ما تعیین می­کنیم، به اینترنت دسترسی داشته باشند؛ در این بحث از سرویس Queues برای محدود کردن کابران استفاده می­کنیم.

وارد روتر میکروتیک شوید و از سمت چپ بر روی Queues کلیک کنید.

در این بخش، مثلاً اگر کاربری، آدرس آن 172.16.1.79 باشد، می­توانیم برای آن یک Rule تعریف کنیم که حداکثر سرعت دسترسی به اینترنت آن 128kb باشد، یا اینکه برای سرعت دانلود و آپلود سرعت جداگانه‌­ای در نظر بگیریم. وارد تب Simple Queues شوید و بر روی + کلیک کنید.

1

2

در این شکل باید در قسمت Name، نام کاربر را وارد کنید و در قسمت Target آدرس IP کاربر مورد نظر را وارد کنید که در اینجا 172.16.1.79  است و بعد باید در قسمت Target Upload حداکثر سرعت آپلود را برای کاربر مشخص کنید و در قسمت Target Download، حداکثر سرعت دانلود را مشخص کنید؛ بعد از وارد کردن اطلاعات بر روی ok کلیک کنید تا Rule مورد نظر ایجاد شود.

3

همان­طور که مشاهده می­کنید Rule مورد نظر برای کاربر با آدرس 172.16.1.79 ایجاد شده است که رنگ آیکون آن قرمز شده است، این رنگ به این دلیل است که کاربر مورد نظر در حال استفاده از حداکثر ظرفیت خود است، این آیکون به سه رنگ سبز، زرد وقرمز تغییر حالت می­دهد که نشان دهنده­ی استفاده­‌ی کاربر از اینترنت است.

3 1

اگر وارد تب Traffic شوید، مقدار مصرف کاربر از اینترنت را مشاهده خواهید کرد.

حالا چگونه باید بفهمیم که یک کاربر چه مقدار از اینترنت را مصرف کرده است، برای این کار به شکل زیر توجه کنید.

5

برای مشخص کردن مقدار مصرف اینترنت چند راه وجود دارد؛ یکی اینکه روی کاربر مورد نظر خود، کلیک راست کنید و از قسمت Show Columns، تیک دو گزینه­یTotal Uploaded Bytes وTotal Download Bytes را انتخاب کنید که در شکل بعد نتیجه­ی کار را مشاهده می­کنید.

6

همان­طور که مشاهده می­کنید، دو ستون برای دانلود و آپلود مشخص شده است که مقدار مصرف را برای هر کاربر نشان می­دهد، تعجب نکنید که چقدر تعداد کاربران زیاد شده است، این مربوط به یک روتر در یک شرکتی می­باشد که از روی آن در حال آموزش دادن به شما هستم.

7

راه دیگر برای نمایش مقدار مصرف کاربر از اینترنت، استفاده از تب Statistics می­باشد که در قسمت­های مشخص شده مقدار مصرف را مشخص می­کند، در سمت چپ، مقدار آپلود و در سمت راست، مقدار دانلود را مشخص کرده است. گزینه‌­های دیگری هم، مانند مقدار ارسال و دریافت پکت و... وجود دارد.

8

بررسی Burst در Queue:

امکانی در Queue به نام Burst وجود دارد که به ما این امکان را می­دهد که به صورت پیشرفته، پهنای باند شبکه­ی خود را کنترل کنیم.

با هم به بررسی این موضوع می­پردازیم.

8

، سرویسی است که به شما در مدیریت پهنای باند کمک می­کند، در این سرویس در مدت­زمان مشخص که تعیین می­کنیم، مقدار پهنای باند بررسی می­شود؛ اگر در آن زمان مشخص شده، پهنای باند مصرفی آزاد باشد، به مقداری که تعیین کردیم، پهنای باند به کاربران اختصاص می­دهد.

همان­طور که در تصویر زیر مشاهده می­کنید، در قسمت Max Limit برای آپلود، 128 کیلوبایت و برای دانلود، 256 کیلوبایت را در نظر گرفتیم؛ اگرBurst Limit را برای آپلود، 1 مگابایت و برای دانلود، 3 مگابایت در نظر بگیریم و همچنین Burst Threshold را برای آپلود، 512 کیلوبایت و برای دانلود، 1 مگابایت در نظر بگیریم، با این فرض که مقدار پهنای باند برای 3 مگابایت می­باشد؛ اگر کاربری با این تنظیمات بخواهد فایلی را دانلود کند، چه اتفاقی روی سرعت آن ایجاد خواهد شد؟

10

منبع: کتاب مدیر شبکه یک نوشته فرشید باباجانی

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 باما در تماس باشید.

 


ایران/ استان تهران / تهران
09199926216