مطلب مورد نظر خود را در کادر زیر وارد کنید

ثبت نام

Router Mikrotik

در این بخش، قصد داریم تا سرور میکروتیک را روی ESXi راه اندازی کنیم که کار بسیار جالبی خواهد بود، اگر در مورد میکروتیک تحقیق کرده باشید، حتماً این را می­دانید که شرکت Mikrotik یک شرکت تولید کننده­ی دستگاه­های شبکه، مانند روتر و سوئیچ است، این شرکت به علت ارائه­‌ی سخت افزارهای ارزان­تر به نسبت شرکت­های دیگر، مانند Cisco در بازار ایران و جهان خیلی خوب رشد کرده است، هر چند نمی­توان از کیفیت بالای سخت افزار­های شرکت سیسکو چشم­پوشی کرد، اما به علت تحریم­ها، دستگاه­های سیسکو با قیمت فوق­العاده گران به دست مشتری می­رسد که همین امر باعث فروش کم آن بین شرکت­ها و سازمان­های کوچک و بزرگ شده است، اما هستند کسانی که از این دستگاه­ها در سازمان خود استفاده می­کنند، مانند بانک­ها و شرکت­های معتبر که امنیت اطلاعات برای آنها بسیار مهم است.

خوب، برگردیم سر بحث زیبای میکروتیک، این شرکت جدا از تولید سخت افزار، نرم افزارهایی خوبی در زمینه­‌ی شبکه، تولید می­‌کند که از مهمترین آنها می­توان به Router OS اشاره کرد که به علت مدیریت ساده­ی آن توسط نرم ‌افزار Winbox و همچنین ارائه­‌ی بهترین سرویس­ها، جای خود را در بازار جهانی باز کرده است.

در این کتاب، بر روی Router OS بحث خواهیم کرد، یعنی اینکه از سخت افزار روتر شرکت میکروتیک استفاده نخواهد کرد، بلکه از سیستم‌­عامل آن با نام Router OS استفاده خواهیم کرد که لینک دانلود آن را در ادامه، قرار خواهم داد.

برای شروع، از لینک زیر، Router OS شرکت میکروتیک را دریافت کنید:

https://docs.google.com/uc?id=0Bw1Nv5ua4a5-YjVrUjdnbFh6THc&export=download

 

برای اینکه میکروتیک را روی ESXi راه­ اندازی کنید، باید به صورت زیر عمل کنید:

بر روی آدرس سرور، به مانند شکل زیر کلیک کنید و تب Summary را انتخاب کنید، در قسمت Storage بر روی یکی از هارد دیسک­ها، کلیک راست کنید و گزینه‌یBrowse Datastore…  را انتخاب کنید.

 1

در این قسمت، از نوارابزار بر روی آیکون آپلود کلیک کنید و بعد، گزینه ­ی Upload Folder را انتخاب کنید.

2

همان­طور که مشاهده می­کنید، بعد از انتخاب پوشه­ای که میکروتیک در آن قرار داده شده، فایل­ها بر روی سرور ESXi در حال آپلود شدن است.

3

بعد از آپلود فایل بر روی سرور، وارد پوشه­‌ی مورد نظر شوید و به مانند شکل زیر، بر روی فایل Mikrotik v6.17.vmx کلیک راست کنید و گزینه­‌یAdd to inventory را انتخاب کنید تا شکل بعد ظاهر شود.

4

در این قسمت، یک نام برای روتر خود وارد و بر روی Next کلیک کنید.

5

 

در این صفحه، اگر از قبل Resource Pool ایجاد کردید، می­توانید یکی از آنها را انتخاب کنید تا ماشین مجازی ایجاد شده، زیر مجموعه‌­ی آن شود؛ بر روی Next کلیک کنید و بعد، بر روی Finish کلیک کنید تا ماشین مجازی مورد نظر ایجاد شود.

6

بعد از انجام مراحل قبل، ماشین مجازی ایجاد می­شود و در این قسمت باید تنظیمات مربوط به سخت افزار آن را انجام دهید؛ برای این کار، به مانند شکل زیر بر روی ماشین مجازی مورد نظر کلیک راست کنید و گزینه‌­ی Edit Settings را انتخاب کنید تا شکل بعد ظاهر شود.

7

 

در این قسمت، شما باید به نسبت سرور خود، مقدار مورد نظر CPU , Ram را تغییر دهید، توجه داشته باشید که برای روتر میکروتیک، 2GB رم هم کافی است؛ بعد از تغییر این دو گزینه، نوبت به اضافه کردن کارت شبکه می­رسد که برای این کار، اول باید کارت شبکه‌­ای که از قبل وجود دارد را انتخاب و حذف کنید.

8

بعد از حذف کارت شبکه، بر روی Add کلیک می­کنیم و کارت شبکه­‌ی جدید را به لیست اضافه می­کنیم.

9

در این قسمت، کارت شبکه را از داخل لیست انتخاب و بر روی Next کلیک می­کنیم.

10

برای روتر میکروتیک باید طبق سناریو، 2 کارت شبکه اضافه کنیم؛ یکی برای ورودی اینترنت مودم ADSL و دیگری، برای share کردن اینترنت در شبکه، اول به ترتیب، کارت شبکه­ای که به مودم ADSL متصل است را انتخاب می­کنیم و بعد بر روی Next کلیک و در صفحه‌­ی بعد هم بر روی finish کلیک می­کنیم.

11

همان­طور که در این شکل مشاهده می­کنید، دو کارت شبکه به لیست اضافه شده است که پورتWan-192  برای ورودی اینترنت به داخل سرور ESXi و پورت Lan-173-2 برای اشتراک­گذاری اینترنت در شبکه است.

12

بعد از تنظیم ماشین مجازی مورد نظر، بر روی آن کلیک راست کنید و از قسمت Power گزینه­‌یPower On را انتخاب کنید یا اینکه از نوارابزار بالایی بر روی آیکون سبزرنگ کلیک کنید تا ماشین مورد نظر روشن شود.

13

بعد از اجرای روتر میکروتیک با یک Warning زیر می­شویم که برای حل آن باید بر روی تب Console کلیک کنید که بعد از این کار، یک پنجره ظاهر می­شود

15

در این پنجره، گزینه­‌ی دوم، یعنی I Moved it را انتخاب و بر روی ok کلیک کنید تا عملیات انتقال انجام شود.

16

بعد از روشن کردن روتر میکروتیک، وارد کنسول شوید که بعد از ورود، از شما نام کاربری و رمز عبور درخواست می­شود؛ نام کاربری برای تمامی ورژن­های میکروتیک، admin می­باشد و رمز عبور، خالی می­باشد و نباید چیزی وارد شود؛ بر روی Enter کلیک کنید تا وارد تنظیمات روتر شوید.

17

اگر می­خواهید ماشین مجازی مورد نظر، کل صفحه­‌ی شما را تحت پوشش قرار دهد باید وارد آن شوید و از کلید ترکیبی Alt+Ctrl+Enter استفاده کنید تا صفحه­ی Full Screen شود و اگر هم می­خواهید این ماشین مجازی را به صورت جداگانه در یک پنجره‌­ی جدید اجرا کنید، باید روی آن کلیک راست کنید و گزینه­‌یOpen Console را انتخاب کنید.

18

همان­طور که مشاهده می­کنید، وارد صفحه‌­ی آغازین روتر میکروتیک شدیم و باید کار خود را برای تنظیم آن آغاز کنیم.

19

برگرفته از کتاب مدیر شبکه یک نوشته فرشید باباجانی

دیدگاه‌ها   

# علی خان سعادت 1398-09-07 10:32
آموزش بسیار موثروخوب بود که ازش آموختیم آمیدواریم که این آموزش وهمکاری ها ادامه پیداکند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 باما در تماس باشید.

 


ایران/ استان تهران / تهران
09199926216